Prestiżowy grant dla prof. Ryszarda Horodeckiego

11.01.2012

Dodaj do:
Autor: 
mr

 

 
Prof. Ryszard Horodecki, fizyk z Uniwersytetu Gdańskiego, otrzymał trzeci w Polsce grant, przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych – European Research Council (ERC) – w konkursie „Ideas” Advanced Grant (AdG) w wysokości blisko 2 mln euro. Grant przyznawany jest od 2008 roku.
 
Cała kwota przyznana na projekt: „Kwantowe zasoby: koncepcje i zastosowania” (akronim „QOLAPS”) 2011 zostanie przeznaczona na fundamentalne badania w zakresie teorii i implementacji nowych specyficznych zasobów Natury takich jak: kwantowe korelacje, kwantowa nielokalność, kontekstualność.
 
W badaniach będą uczestniczyć oprócz Uniwersytetu Gdańskiego zarówno ośrodki polskie: Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, jak i zagraniczne: Ludwig-Maximilians-Universität, Stockholm Universitet.
 
Prof. Horodecki jest pracownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz od 2007 roku dyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku.