Targi Cleanzone 2018 zakończone

29.10.2018

Dodaj do:
Autor: 
lab

 

 

Targi Cleanzone 2018 zakończone

 

cleanzone4

 

 

Już po raz siódmy we Frankfurcie nad Menem odbyły się targi technologii pomieszczeń czystych Cleanzone. Wydarzenie od swojej pierwszej edycji stanowi forum wymiany wiedzy i doświadczenia dla wielu branż i sektorów przemysłu. Aspekty czystości i higieny szczególnie istotne są w aspektach mikrobiologicznym i higienicznym – minimalizacji zanieczyszczeń cząsteczkowych.

Zarówno strefy produkcyjne, jak i laboratoria i inne pracownie (ćwierćtechnika, pilotaż itp.) muszą spełniać rygorystyczne wymagania coraz częściej wdrażanych norm i przepisów. Rozwiązania z tego zakresu coraz częściej pojawiają się na rynku, co dla potencjalnych klientów stanowi nie lada wyzwanie – ze względu na szybko zmieniającą się technologię materiałową czy elektronikę. Tematykę tę podjęli prelegenci konferencji towarzyszącej targom, która cieszyła się sporą frekwencją.

- Techniki wirtualne i nowoczesne rozwiązania czystościowe dają bardzo wiele – mówił  jak prof. Horst Weißsiekerr (IHK Koeln). – Ale należy pamiętać, że za większością problemów w pomieszczeniach czystych stoją błędy ludzki i nieprzestrzeganie procedur. A spełnienie wszelkich norm staje się coraz większym wyzwaniem dla przedsiębiorstw i instytutów - dodał Weißsiekerr

Na jego wykładach, Daniela Freundhofer (Schuelke & Mayr), czy też wielu innych znakomitych prelegentów zajęte były wszystkie miejsca. Goście żywo reagowali przede wszystkim na prelekcje dotyczące nowych norm, czynników ryzyka, czy też zagrożeń mikrobiologicznych. Zupełnie osobny panel dotyczył planowania przestrzeni i powiązanej z nią automatyki. Ricardo Klering przedstawił praktyczne rozwiązania techniczno-organizacyjne stosowane przez firmę TDK.

Jak podali organizatorzy, z ponad 38% wzrostem odwiedzających spoza Niemiec oraz rekordową powierzchnią wystawienniczą, okazało się, że frankfurckie targi Cleanzone po raz kolejny są największa europejską platformą spotkań branży technologii pomieszczeń czystych. Impreza w tym roku zdominowana była przez nowe podejście do usług i produktów związanych z powierzchniami czystymi. Innowacje dotyczyły zastosowania elementów cyfrowych, wirtualnej rzeczywistości oraz robotyki – zarówno dla laboratoriów, jak i sterylnych pomieszczeń produkcyjnych. Podkreślił także zwiększającą się wagę designu dla efektywności prac badawczo-produkcyjnych.

Poza dużymi firmami (Siemens, VWR, Beckman Coulter, Viessmann, Puracore, Berkshire), w targach wystawiały się także tak znaczące organizacje jak Austriackie Stowarzyszenie Cleanroom, Niemiecki Instytut Cleanroom, czy też szeroko znany Instytut Fraunhofera. Wśród zwiedzających dominował sektor farmaceutyczny, motoryzacyjny, precyzyjny, medyczny oraz szeroki segment naukowy z całego świata.

Podczas targów przyznano nagrodę Cleanroom Award, którą otrzymała firma KEK, zajmująca się rozwiązaniami ze stali nierdzewnej. Saksoński producent nagrodzony został za specjalistyczny stół z powierzchnią roboczą dla tymczasowego użycia w strefie sterylnej.

 

 

 

cleanzone1cleanzone2cleanzone3

 

– Cleanzone 2018 to z pewnością najważniejsze w tym roku wydarzenie w branży – podkreśliła Iris Jeglitza-Moshage, wiceprezes Targów Frankfurckich. Tegoroczna liczba gości we Frankfurcie nad Menem wzrosła  do prawie 1300 ekspertów z 39 krajów z całego świata.

 

Kolejne targi Cleanzone odbędą się 19 i 20 listopada 2019, a w międzyczasie – targi Cleanzone MiddleEast w Dubaju – 12 i 13 listopada br.