Jak wybierać dygestoria do laboratorium? Poradnik

24.09.2021

Autor: 
danlab.pl
Zdjecie artykułu: 
dygestorium laboratoryjne

 

Jak wybierać dygestoria do laboratorium? Poradnik

 

Dygestorium jest niezbędnym wyposażeniem każdego laboratorium. Urządzenie zapewnia higienę oraz bezpieczeństwo pracy z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem dygestorium ? Sprawdźmy.

 

Dygestorium – co to takiego?

 

Znajdują zastosowanie zarówno w laboratoriach analitycznych, chemicznych, biologicznych, jak i w procesie produkcji przemysłowej. Dygestoria z uwagi na pełnioną funkcję nazywane są wyciągami laboratoryjnymi. Umożliwiają np. przeprowadzanie eksperymentów w zamkniętej przestrzeni – ich zadaniem jest odizolowanie danych substancji od atmosfery laboratorium. Dzięki temu minimalizują ryzyko kontaktu z toksycznymi pyłami, parami lub oparami. Jednocześnie chronią laboranta przed konsekwencjami groźnych reakcji chemicznych, jak pożar czy eksplozja.

 

Dygestorium ma formę komory, wyglądem przypomina dużą szafę. Jest wyposażone w przednią szybę, którą można podnieść na daną wysokość – tak, aby swobodnie wsunąć dłonie do środka przestrzeni roboczej, nie narażając przy tym twarzy.

 

 

Dygestorium laboratoryjne – dostępne rodzaje

 

Dygestoria możemy pogrupować na dwa podstawowe typy. Są to: urządzenia kanałowe oraz recyrkulacyjne (bezkanałowe). Czym się od siebie różnią?

 

  • Dygestoria kanałowe to urządzenia montowane na stałe. Są podłączone do systemu wentylacyjnego. Zanieczyszczone powietrze jest odprowadzane na zewnątrz, a czyste doprowadzane do jego wnętrza. Co istotne, konieczne jest tu zaprojektowanie i wybudowanie oddzielnego kanału wentylacyjnego, inaczej niebezpieczne opary czy pyły mogą dostać się do pozostałych pomieszczeń w budynku. Jeżeli laboratorium wykorzystuje kilka dygestoriów, najlepiej podłączyć je do oddzielnych linii wentylacyjnych. Dzięki temu urządzenia będą mniej narażone na awarie;
  • Dygestoria recyrkulacyjne nie wymagają podłączenia do wentylacji. Za oczyszczanie powietrza odpowiadają specjalne filtry.

 

Poza tym urządzenia dzielimy na podstawowe (przeznaczone do prac ogólnych), wzmocnione (do prac ze stężonymi kwasami) oraz izotopowe (czyli dedykowane do pracy z niebezpiecznymi, radioaktywnymi materiałami). W zależności od potrzeb czy specyfiki laboratorium można spotkać również dygestoria specjalne, m.in. antystatyczne czy też służące do wykonywania niestandardowych działań.

 

Czym się kierować, wybierając dygestorium?

 

Kupując sprzęt do laboratorium, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rodzaj substancji, z jakimi będą pracować laboranci. Jeżeli urządzenie będzie wykorzystywane do czynności z niebezpiecznymi substancjami, egzamin zda urządzenie najwyższej jakości. Przed zakupem sprawdźmy kilka podstawowych parametrów i elementów dygestorium:

 

  • szyba – musi być wykonana ze specjalnego, wzmocnionego szkła. Regulacja wysokości zapewni bezpieczne, a do tego ergonomiczne korzystanie z dygestorium;
  • wymiary – dygestoria występują w szerokości 1000-2000 mm, głębokości 700-960 mm oraz wysokości 1900-2700 mm. Wielkość urządzenia należy dostosować m.in. do liczby pracowników, którzy będą z niego korzystać;
  • system filtrowania;
  • lokalizację paneli sterujących;
  • konstrukcję, np. czy urządzenie ma dodatkową szafkę do przechowywania standardowych substancji;
  • czujnik przepływu powietrza – jest to wymagane przez normy europejskie;
  • czujniki przeciwpożarowe, sondy wykrywające toksyczne gazy oraz zabezpieczenia aparatury przez żrącymi oparami;
  • elementy opcjonalne, jak zamek do szafki, dodatkowe gniazdka elektryczne, instalację próżni itd.

 

System filtrowania w dygestorium

 

Jeżeli myślimy o zakupie dygestorium bezwyciągowego, sprawdźmy, w jakie filtry wyposażone jest urządzenie. Filtracja przebiega zazwyczaj dwuetapowo. Etap wstępny zakłada zastosowanie fizycznej bariery dla zanieczyszczeń. Filtr ma np. formę pianki o otwartych komórkach. Filtracja główna polega na zasysaniu powietrza przez warstwę węgla aktywnego. Węgiel zatrzymuje na sobie większość szkodliwych substancji. Jeżeli urządzenie jest przeznaczone do pracy z niestandardowymi substancjami, należy zastosować dodatkowe, specjalistyczne filtry.

 

Dygestorium – ile kosztuje eksploatacja urządzenia?

 

System laboratoryjnego dygestorium kanałowego każdego dnia potrzebuje sporych ilości ogrzanego lub schłodzonego powietrza — dostarczanego do przestrzeni roboczej. Następnie powietrze to należy usunąć. W związku z tym pochłaniają bardzo dużo energii elektrycznej. W konsekwencji laboratoria zużywają kilkukrotnie więcej prądu niż budynki komercyjne takiej samej wielkości. Z kolei urządzenia bezkanałowe generują koszty związane z wymianą materiału filtrującego, a także utylizacji zużytych filtrów.

 

To, czy w laboratorium sprawdzi się dygestorium kanałowe, czy recyrkulacyjne, zależy przede wszystkim od specyfiki oraz potrzeb danej jednostki. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie, kierujmy się tu przede wszystkim bezpieczeństwem swojego personelu.